Září 2007

Šafránčin anděl

10. září 2007 v 17:29 | Majda |  Super knížky
Safrancin andelZlata, Šafránka, Indigo a Růža Cassonovi jsou čtyři sourozenci a také čtyři ztřeštěné individuality, tak barvité, jak barvitá jsou jejich jména. Ta jim vybrala jejich maminka-malířka podle vzorníku barev z obchodu pro malířské potřeby, zavěšeného v kuchyni na zdi. Zlata dostala jméno podle "kadmiové zlaté", Indigo - po "indigové modři", a Růža - podle "permanentní růžové". Jen šafránová barva ve vzorníku chybí. A právě v den, kdy si osmiletá Šafránka vyleze na stoličku, přeslabikuje odshora dolů celý vzorník a uvědomí si, že ona tam svou barvu nemá, vyjde najevo, že je adoptovaná.

Ilustrovaná máma

10. září 2007 v 17:25 | Majda |  Super knížky
Ilustrovana mama.jpg
Děj je vyprávěn desetiletým děvčetem, mladší dcerou "ilustrované" mámy. "Ilustrovaná" maminka z knihy je od hlavy po paty pokryta těmi nejroztodivnějšími kérkami. Podél páteře se jí vine tetovaný had, na břiše má vytetovanou čarodějnici nahlížející do své koule (přičemž ta koule je mámin pupík) atd. Matka je nezaměstnaná a žije z podpory se svými dvěma dcerami. Každou dceru má s jiným otcem a otcové o svých dcerách vůbec nevědí. Maminka Amaryllis navíc holduje alkoholu - buď se opíjí sama doma, anebo si zajde do baru a zapomene se vrátit domů, popřípadě se vrátí, ale z cizím mužem v závěsu. Půjčuje si od lidí peníze a půjčky nevrací. A krade kreditky. Nakonec se zjistí ještě i to, že maminka trpí maniodepresivní psychózou. Její dcery jsou úplně zanedbané, starají se o sebe samy, ta mladší (vypravěčka příběhu) se počůrává v noci, trpí dyslexií - nikdo s tím nic nedělá.

Bezdomovci

10. září 2007 v 17:22 | Majda |  Super knížky
Tahle knížka je prostě super!sice ji ještě nemám přečtenou (jsem na straně 138). Ale četla jsem druhej a třetí díl.
Děj knížky "Bezdomovci" se odehrává o letních prázdninách. Rodina se čtyřmi dětmi, která se věčně potýká s nedostatkem peněz, nečekaně dostane malé dědictví po vzdáleném strýci. Rodiče se rozhodnou, že peníze použijí na rekonstrukci domu, a aby se jim dcery nepletly během přestavby do práce, pošlou je na léto k obávané "obrbabče". Co může být pro sestry horšího, když u babičky v domě není nic na čtení? Tedy kromě kuchařek a souborného vydání Shakespeara. Je to dokonce ještě horší - obrbabča je nutí chodit na vzduch, mezi lidi, na vysilující pěší túry a nutí je pomáhat v domácnosti a na zahradě! O souboji povah a o zoufalých pokusech dostat se k něčemu na čtení je celý ten vtipný a zábavný příběh.